SRC 5 Belgesi

SRC 5 belgesi almak için en az ilkokul mezunu olma şartı vardır. SRC 5 belgesine başvuru yapabilmek için ise SRC 3 veya SRC 4 belgelerinden birine sahip olmak gerekir. Ayrıca tehlikeli madde taşırken kullanılacak aracın niteliğine göre sürücü belgesine sahip olma şartı vardır. Tehlikeli madde taşımacılığı yapan sürücülerin, ilgili mevzuatın sürücüler için zorunlu kıldığı eğitimi aldığını gösteren belgeye sahip olmaları zorunludur. Uluslararası taşımalarda çalışacak  sürücülerin, silah, uyuşturucu, insan ve gümrük kaçakçılığı ile terör suçlarından dolayı hürriyet bağlayıcı ceza ile hükümlü olmamaları şartı bu belge için de zorunludur.

SRC 5 belgesi almak için de en az ilkokul mezunu olma şartı vardır. Aynı zamanda tehlikeli madde taşırken kullanılacak araçların niteliğine göre sürücü belgesine sahip olma şartı vardır. Tehlikeli madde taşımacılığı yapan sürücülerin, ilgili mevzuatın sürücüler için zorunlu kıldığı eğitimi aldığını gösteren belgeye sahip olmaları da gerekmektedir. Tehlikeli madde taşımacılığında çalışacak sürücülerin, 63 yaşından gün almamış olmaları gerekmektedir.

Src 5 Belgesi alabilmek için Src 3 veya SRC 4 belgesine sahip olmak gerekmektedir.

SRC Kanun Hükmü

4925 sayılı Karayolu Taşıma Kanunu gereğince hazırlanan “Karayolu Taşımacılık Faaliyetleri Yeterlilik Eğitimi Yönetmeliği” yürürlüğe girdiğinden Araç sahibi olsun veya olmasın, ticari taşıt kullanma belgesi sahibi olan bütün şoförlerin SRC belgesi alma zorunluluğu vardır. SRC belgesi olarak nitelendirilen yeni ticari araç sürücü belgesi olmayan ticari araç sürücülerinin araçlarını kullanamayacakları Ulaştırma Bakanlığı tarafından açıkça belirtilmiştir.

SRC5 için gerekli evraklar nelerdir ?

SRC5 sınav tarihleri nelerdir ?

  • SRC sınavlarının sınav tarihlerini sizler için SRC Sınav Tarihleri sayfasında detaylı olarak hazırladık, tıklayarak yazıyı inceleyebilir bilgi alabilirsiniz.

SRC5 sorumlu dersler nelerdir ?

  • SRC sınavlarında sorumlu olduğunuz dersleri SRC5 Ders Programından detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

Sınavsız SRC5 (Muafiyet) Nedir?

  • Sınavsız SRC5 durumunuzu öğrenmek için SRC5 Muafiyet yazımızı inceleyip detaylı bilgi alabilirsiniz.

SRC5 Alma süreci nedir? Ne kadar sürede SRC5 Belgesi alınır?

  • SRC5 alma sürecini ve sınav ile ilgili detayları hazırladığımız bu yazımızdan inceleyebilirsiniz.

SRC5 Fiyatı ne kadardır?

  • SRC5 Belgesi ücretleri /Fiyatı hakkında detaylı bilgi için SRC5 Fiyatları yazımızı inceleyebilirsiniz.

SRC5 Belgesi alırken aranılan şartlar nelerdir?

  • SRC5 belgesi almak için de en az ilkokul mezunu olma şartı aranmaktadır. SRC5 eğitim programları ile ilgili yazımızda kaç saat ders almanız gerektiği detaylı olarak belirtilmektedir. Ayrıca tehlikeli madde taşırken kullanılacak aracın niteliğine göre sürücü belgesine sahip olma şartı vardır. Tehlikeli madde taşımacılığı yapan sürücülerin, ilgili mevzuatın sürücüler için zorunlu kıldığı eğitimi aldığını gösteren belgeye sahip olmaları zorunludur.